Apple Airpower Prototipi Kasa ve Devre Kartı

Apple AirPower Prototipine Ait Olduğu İddia Edilen Görüntüler ve Video2017 yılında Apple tarafından ilk kez duyurulan ve aylar hatta yıllar geçmesine rağmen bir türlü akıbeti olmayan ve 2019 yılında da Apple tarafından resmi olarak iptal edildiği duyurulan AirPower kablosuz şarj istasyonu bir kez daha gündeme taşındı.

Singapur’dan Mr.White isimli Twitter kullanıcısının attığı bir tweet’te, Çin’in büyük video paylaşım sitelerinden olan Bilibili.com’da yayınlanmış AirPower prototipine ait olduğu iddia edilen detaylı bir cihaz sökme videosu yer aldı.

https://twitter.com/laobaiTD/status/1296837238265847809?s=20

Videoda Apple’in AirPower’ı tanıtırken en çekici yanı olan iPhone, Apple Watch, Airpods vb. birden fazla cihazı, şarj istasyonunun neresine koyarsanız koyun aynı anda şarj edebilmesini sağlayan 14 bobin, güç yönetim entegreleri ve A11 işlemci olduğu iddia edilen kontrolör görüntülenmiş.

Donanımın ilginç noktalarından birisi de Apple Magic klavyeleri andıran ve bobinlerle entegreleri çevreleyen metal çerçeve.

Oldukça karmaşık yapıda olan ve ciddi mühendislik zamanı harcandığı rahatlıkla gözlenebilen “sözde” prototip eğer gerçekse o dönemlerde yine bir dedikodu olarak yayılan 199 USD’lik satış fiyatına da bir açıklık getirebilir.

Tasarımın karmaşıklığı, yüksek maliyeti ve aşırı ısınması Apple’ın resmi olarak telaffuz etmesede projenin iptalini getirmişti.

Öte yandan son dönemde önemli Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo ve bir kaç başka isim daha, Apple’ın AirPower’dan vazgeçmediği, kapalı kapılar ardında AR-GE’nin devam ettiği ve hatta 2021 içerisinde de daha ufak boyutlarda bir ürünün piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.

Videodaki Prototip Gerçek Olabilir mi ?

Apple boyutundaki çoğu firmanın işe yaramayan prototipleri belirli güvenlik önlemleriyle beraber imha ettiği biliniyor.

Öte yandan kimi zaman projede çalışıp sonrasında ayrılan bazı kişilerin ellerinde bazı örnekler kalabiliyor ve bunlar sızabiliyor.

Bu prototipler genellikle 3.partilerle paylaşılmıyor dolayısıyla bu şekilde sızmış olması pek olanaklı gözükmüyor.

Bunlar bir yana bu numunenin üzerinde gerçekten A11 işlemci bulunuyor olması iddiası ve gerçekten karmaşık yapısı ibreyi gerçek olabileceğine doğru saptırıyor.