HDPLEX 250W Pasif GaN ATX Güç Kaynağı

Dünyanın En Küçük GaN Teknolojili Fansız Pasif Güç Kaynağı (PSU): HDPLEX 250W GaN2007’den beri tamamen sessiz, pasif soğutmalı bilgisayar kasaları ve küçük boyutlu güç kaynakları üreten alanında popüler markalardan birisi olan Amerikan HDPLEX, ATX standardındaki dünyanın en küçük Galyum Nitrat (GaN) teknolojisine sahip 250 Watt gücündeki pasif güç kaynağını (PSU) tanıttı.

Galyum Nitrat teknolojisi silikon tabanlı çözümlere göre çok daha yüksek verimlilik sunduğu için son yıllarda özellikle yüksek kapasiteye sahip hacim olarak oldukça küçük güç adaptörleriyle hayatımıza girdi

170 x 50 x 25 mm ölçüleriyle ufak PC’lerde yaygın olarak kullanılan SFX ve FlexATX boyutlarındaki güç kaynaklarından bile küçük olan bu yeni güç kaynağı, bir kaç iPhone’a yakın ölçüleriyle birim alan başına oldukça fazla bir güç yoğunluğu sunuyor.

1.18W/cm3 güç yoğunluğu sayesinde ortalama kabul edilen 1W/cm3 güç yoğunluklu güç kaynaklarına göre %18 daha yüksek seviyeye ulaşmayı başarabilmiş.

250 Watt gücündeki güç kaynağı giriş hatta orta seviye entegre grafikli işlemcilerle beraber HTPC veya çok ekran desteği için kullanılan giriş seviye GPU’lara yetecek kapasiteye sahip.

HDPLEX 250W GaN’ın 0 dB fansız tamamen pasif yapısı, bilgisayar gürültüsünden kaçmak isteyenler veya gürültünün problem yarattığı koşullar için biçilmiş kaftan olmasını sağlıyor.

Ürünün katma değerli bir diğer özelliği ise bu segmentteki ürünlerde oldukça nadir olan modüler yapısı. 24-pin ATX, iki adet 8-pin ve ek 4-pin konektörler güç kaynağına sabitlenmemiş.

Daha yüksek performanslı bileşenlere sahip bir bilgisayar toplamak isteyenler için ürün iki bağımsız üniteyi birbirine bağlayarak senkronize etme seçeneği sunuyor. Böyle bir senaryo da örneğin anakart ve işlemci bir üniteden beslenirken harici bir ekran kartı da diğer üniteden senkronize şekilde beslenebiliyor.

Bu sayede iki ünite kullanılarak toplam 500 Watt’lık bir sisteme hayat vermek mümkün kılınmış.

Üründe çok yüksek tutarlılığa sahip ve titreşimin neden olduğu gürültüyü ortadan kaldıran tek gövdeli düz bir transformatör yer alıyor. Yüksek akımlı sistemler için ideal olan dört katmanlı yaklaşık 57 gram ağırlığa sahip bakır PCB, GaN FET sürücüsü için bir heatsink (ısı dağıtıc) görevi görerek güç kaynağının pasif olarak soğutulabilmesine katkıda bulunmuş. Kullanılan150µF Japon Rubycon filtre kapasitörü ile 9000µF katı tip kapasitör güç kaynağının uzun ömürlü olabilmesi için tercih edilmiş.

Tasarımda yer alan üç aşamalı AC filtre devresi (2 LC+1 CLC) elektrik şebekesinden gelen parazitleri en aza indirerek bilgisayarın kararlılığına, stabilitesine katkı sağlıyor.

Ürünün ABD fiyatı 145 USD ve hali hazırda satışına başlanmamış. ABD haricinde Almanya’da da satılacak ürünle ilgilenen tüketiciler belki satışa girdiğinde Amazon vb. kaynaklarla Almanya üzerinden tedarik edebilirler.

KAYNAK: https://hdplex.com/hdplex-fanless-250w-gan-aio-atx-psu.html