Facebook Messenger ve Instagram DM Birleşti

Facebook Messenger ve Instagram DM Birleşti, WhatsApp Şimdilik KurtulduFacebook uzun süredir gündemde olan büyük adımı atarak Facebook Messenger ve Instagram DM mesajlaşma platformlarını birbirleriyle senkronize çalışacak şekilde birleştirdi.

Artık Facebook üzerindeki yazışmalarınıza Instragram veya tam tersi olacak şekilde devam edebiliyor, geçmiş yazışmalarınıza ulaşabiliyor ve tamamen senkron şekilde kullanabiliyorsunuz.

Tabii bu birleşmeyle beraber Instagram DM’de Facebook Messenger’a nazaran eksik pek çok özellikte gelmiş oluyor.

Öte yandan şu aşamada isteğe bağlı olarak onayınız alınarak iki platform bir araya getiriliyor. Muhtemelen bu bir noktada değişecek ve zorunlu hale getirilecektir.

Instragram DM’e Yeni Özellikler

Instagram DM’e bu birleşmeyle beraber eklenen yeni temel özellikler şunlar:

  • Birlikte İzle: Video görüşme yaparken IGTV, Facebook Watch, film, dizi vb. videoları görüşme yaptığınız arkadaşlarınızla beraber izleyebilme
  • Otomatik Silinen Mesajlar: Facebook Messenger’daki gibi gönderdiğiniz bazı mesajların belirli bir sürede otomatik kaybolması
  • Yönlendirip Gönderebilme/Paylaşma: 5 farklı hesaba kadar yönlendirerek gönderebilme.
  • İletişim Kontrolü: Bloklama, engelleme ayarlarıyla platformlar arası iletişim kontrolü
  • Geliştirilmiş Toplu Raporlama/Bildirme: Instagram DM’de raporlamak istediğiniz mesajları toplu olarak bildirebilme, raporlama.

Gizlilik, Uçtan Uca Şifreleme ve Facebook

İki mesajlaşma platformunun birleşimi her ne kadar kullanım kolaylığını arttırıp özellikle Instgram DM’ye daha detaylı gizlilik ayarları kazandırsa da gizlilik konusunda pek çok büyük skandalla sabıkalı Facebook’un işin merkezinde olduğu düşünülünce bazı soru işaretleri de oluşturuyor.

Mesajlaşma servislerinin en büyük problemi mesaj içeriklerinin bu hizmeti sağlayan servis sağlayıcı veya diğer 3.partiler tarafından erişilip erişelemeyeceği; yani mesajların gizliliği ve güvenliği.

Günümüzde en üst düzeyde güvenlik uçtan uca şifreleme yöntemiyle sağlanıyor.

Bu şifreleme yönteminde mesaj içeriği gönderen kişinin cihazında şifreleniyor ve sadece alıcının cihazında tekrar şifresi çözülerek içerik görüntülenebiliyor.

Facebook’a ait mesajlaşma servisi Whatsapp, bu yöntemi kullanıyor.

Bu sayede gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar güvenli bir şekilde iletilmiş oluyor.

Ama tabii bu Whatsapp’ın tamamen güvenli olduğu anlamına gelmiyor; zira en basitinden Android kullanıyorsanız Google Drive ve iPhone kullanıyorsanız iCloud’a yapılan yedeklemelerdeki dosyalar şifrelenerek saklanmıyor.

Yani Whatsapp geçmişiniz, dolayısıyla aldığınız ve gönderdiğiniz mesajlarınızı sakladığınız ve yedeklediğiniz takdirde belirli şartlar altında içeriklere çok ileri yöntemler kullanmadan erişmek mümkün.

Instragram DM’de bu kadar bile güvenlik henüz mevcut değil; uçtan uca şifreleme desteği henüz bulunmuyor.

Dolayısıyla Facebook Messenger ile Instagram DM’i birleştirdiğiniz takdirde ve Instagram DM üzerinden mesajlaştığınız zaman içerikleriniz Facebook tarafından görülebiliyor.

Facebook Messenger’a bir süre önce uçtan uca şifreleme desteği gelmiş olmasına rağmen şu an sadece gizli görüşme modunda çalışıyor.

Facebook’un Messenger’ı tamamen uçtan uca şifrelemeyle çalışacak şekilde güncellemesi için yaptığı yorum yılları bulabileceği!

Hal böyle olunca platform birleşimiyle üç beş ayar Instagram DM’ye gelmiş olsa da platformun tamamı, Whatsapp’ı katmazsak, gizlilik arıyorsanız idealde oldukça uzak.