Samsung UFS 4.0

Gelecek Nesil Samsung UFS 4.0 Mobil Veri Depolama Çözümleri: Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy S23Her sene yeni bir hız rekoruna imza atan ve eMMC’ye alternatif olarak geliştirilen Universal Flash Storage yani Evrensel Flaş Depolama protokülü, daha düşük enerji harcayarak daha yüksek veri okuma ve yazma hızı sunuyor.

Bir kaç yıl öncesinde sadece amiral gemisi Android akıllı telefonlarda kullanılan protokol, artık çoğu orta segment cihazda da bulunur hale gelerek yaygınlaştı.

Standartın deyim yerindeyse hamiliğini yapan Samsung Semiconductor, Universal Flash Storage’ın yeni versiyonu olan UFS 4.0’ı resmen duyurdu. UFS 4.0, öncülleri UFS 3.0/3.1’e göre hız ve enerji tüketiminde büyük performans iyileştirmeleri vaat ediyor.

Yeni standart, veri yolu başına 23,2 Gbps’ye kadar bir hız sunuyor ki bu UFS 3.1’in 11.6Gbps hızına kıyasla iki kat daha hızlı.

Veriyolunun ulaşabildiği bu teorik maksimum 4.200 MB/sn’ye varan sıralı okuma hızları ve 2.800 MB/sn’ye varan sıralı yazma hızlarını olanaklı kılmış. Samsung bu hızlara ulaşmak için 7. Nesil V-NAND belleklerini ve kendi kontrolörünü kullanıyor.

İşin güç tüketimi cephesindeyse yeni standart UFS 4.0 destekli Samsung çözümleri %46 daha fazla güç verimliliği sunuyor.

Bu arada Samsung’un tanıttığı en büyük kapasitenin 1 TB olduğunu da belirtmeli; kapasite açısından önceki nesle göre şu aşamada bir artış söz konusu değil.

8K video kaydı, daha yüksek çözünürlüğe sahip kamera sensörleri düşünüldüğünde kapasite artışı olmaması ilginç olmuş.

Samsung Galaxy Fold 4 ve Galaxy S23’ler UFS 4.0 Depolama için Aday

5G ile beraber özellikle milimetre dalga boyunda oldukça yüksek hızlara çıkabilen veri transferi, akıllı telefonların bu hızlarda uzun soluklu veri iletişimi yapabilmesi için gerekli.

Samsung’ta çok büyük bir ihtimalle Fold ve Galaxy serilerinde 5G ile beraber UFS 4.0’a sahip depolama çözümleri kullanacak gibi gözüküyor; öte yandan bu henüz kesinleşmiş bir bilgi değil.

KAYNAK: https://twitter.com/SamsungDSGlobal/status/1521525438488535040?ref_src=twsrc%5Etfw