Sony Playstation 5 ve Playstation 5 Digital Edition

Sony Türkiye, Playstation 5 Dijital Sürümünü 2021’de Satışa SunacakSony Türkiye, merakla beklenen oyun konsolu Playstation 5’in Türkiye’de satışa sunulacağı tarihleri yaptığı açıklamayla duyurdu.

Blu-Ray optik sürücülü daha yüksek fiyata sahip ve optik sürücü barındırmayan daha uygun fiyatlı iki versiyonu olan Playstation 5’in Türkiye’de ilk etapta sadece yüksek fiyatlı versiyonu satışa sunulacak.

Sony Türkiye’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Merakla beklenen yeni nesil video oyun sistemi PlayStation 5’in Türkiye satış fiyatı belli oldu. 19 Kasım tarihinde dünyanın birçok ülkesiyle aynı anda Türkiye’de piyasaya çıkacak olan PlayStation5’in Ultra HD Blu-ray disk okuyucuya sahip modeli, 8299 TL tavsiye edilen satış fiyatına sahip olacak. Türkiye’de 2021 yılında piyasaya çıkacak olan PS5 Dijital Sürüm modelinin fiyatı ise ilerleyen dönemde ayrıca duyurulacak.” 

KAYNAK: Sony Türkiye

A.B.D.’de ortalama %8 olarak hesaplayabileceğiniz eyalet vergileri hariç 499 USD’den satışa çıkartılacak olan Ultra HD Blu-ray disk okuyuculu Playstation 5 oyun konsolu, Türkiye’de %18 KDV yanı sıra 31 Aralık 2020 tarihine kadar %50 ÖTV vergi yüküyle satılacak.

Türkiye satış fiyatı 8299 TL olan PS5’i A.B.D.’de New York gibi bir eyaletten aldığınızda yaklaşık %8 vergiyle ve bu haberin yazıldığı andaki kurla satın aldığınız takdirde 4300 TL mal edebiliyorsunuz.

Aradaki farkın üzerine, bu haberin yazıldığı an itibariyle, 1000 TL daha ekleyerek THY’den kampanyalı bir bilet alarak New York – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti almak mümkün.

Sony büyük ihtimalle daha çok satılacağını düşündüğü PS5 Digital Edition’ı yeni yıla bırakarak 31 Aralık 2020 sonrasında şu an için düşeceği gözüken ama tekrar uzatılma şansı da olan ÖTV’ye oynuyor.

Eğer ÖTV vergi oranındaki %50 oranı uzatılmazsa yeni yılda %20’ye gerileyecek.

Tüm bu bilgiler ışığında çoğu kullanıcı için Playstation 5’i bekleyen potansiyel müşterinin yeni yılı beklemesi yerinde olacaktır.