Amazon Prime Türkiye'de

Amazon Prime Türkiye’de Hizmete Girdi: Üye Olmalı Mı?Aylık sabit bir ücret karşılığında, Amazon’dan yapacağınız alışverişlerde bedava ve hızlı kargo, Amazon’un Netflix’e rakip servisi Prime Video üzerinden ek ücret ödemeden film ve dizi izleme, özel indirim fırsatları ve Prime Gaming ile ücretsiz bazı online oyunları oynayabilme gibi olanaklar sunduğu Amazon Prime hizmet paketi, Türkiye’de de devreye girdi.

30 gün ücretsiz deneme sonrası aylık 7.90 TL karşılığında ücretlendirilen Amazon Prime, herhangi bir taahhüt vermeden istenildiği zaman iptal edilebiliyor.

Amazon Prime’ın sunduğu avantajları tek tek gözden geçirmekte fayda var zira her zaman olduğu gibi önemli detaylar mevcut.

Amazon Prime Türkiye ile Bedava, Hızlı ve Aynı Gün Kargo Avantajı

Amazon Prime Türkiye’nin ilk büyük avantajı bedava kargo.

Şimdilik sadece İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinde geçerli olan bu uygulamada, 50 TL ve üzeri geçerli ürünlerdeki siparişlerde kargo ücreti alınmıyor.

Üstelik kargo teslimatı da aynı gün gerçekleşiyor. Gerçi aynı gün teslim edilemeyecek ürünler de var ve bundan ikinci avantaj da bahsedilmiş.

Burada dikkat edilmesi gereken şu an için bu avantaj sadece bu 3 ille sınırlı.

İkinci avantajsa aslında ilkine bağlı; aynı gün teslimat yapılamayan illeri de kapsayan bedava ve ertesi gün teslimat.

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Isparta, Kütahya, Manisa, Sakarya, Yalova, Düzce, Afyon illerinde ücretsiz ertesi gün teslimat yapılacak.

Üçüncü avantajsa Türkiye’nin geri kalan illerindeki Amazon Prime müşterileri için. Geri kalan illerdeki müşteriler mevcut kargoya göre en az 1 gün daha erken sürede bedava kargo ile ürünlerine ulaşacaklar.

Amazon Prime Türkiye ile Film ve Diziler

Amazon Prime üyeliği aynı zamanda The Grand Tour, The Man in the High Castle ve Mozart in the Jungle gibi ödüllü Amazon Orijinal içeriklerini ve ayrıca tümü indirilebilir popüler film ve TV dizilerini kapsayan Amazon Prime Video’ya erişiminizi sağlıyor.

Türkçe altyazı desteği bulunuyor ama altyazı kalitesi geçmişte tepkiler çekmişti.

Ayrıca Netflix ve diğer rakiplerine göre daha kısıtlı bir kütüphanesi var.

Ama tüm bunlara rağmen Amazon’un kendi yapımı olan iyi eserler içeriyor.

Amazon Prime Türkiye ile Daha Düşük Fiyatlar, Öncelikli Alışveriş Fırsatları

Amazon Türkiye, Amazon Prime fırsatlarını üç ana kategoride sunmuş.

İlki sadece sınırlı süre için geçerli olan Bitmeden Yakala Fırsatları’na 30 dakika önceden erişim ayrıcalığı. Bu sayede stoklarla sınırlı ürünleri standart müşterilerden önce görüp satın alarak stoklar tükenmeden alışveriş yapabileceksiniz.

İkinci avantaj Günün Fırsatları sayfasındaki seçili fırsatlara herkesten önce erişim.

Son olarakta sadece Prime üyelerine özel indirimlerden ve fırsat günlerinden yararlanabileceksiniz.

Amazon Prime Türkiye ile Prime Gaming ve bedava oyunlar

Yıllar içindeki Amazon’un en önemli satın almalarının başında oyun streaming servisi Twitch geliyor.

Justin.TV platformunun kurucuların bu platformu oyun odaklı hale getirip 2014 yılında A.B.D.’deki tüm Internet trafiğini kullanan 4.büyük servis yapmasının ardından aynı yıl Amazon’a “sadece” 970 Milyon USD’ye satmıştı.

Twitch bugün dünyanın ve Türkiye’nin 1 numaralı oyun streaming platformu.

Amazon’da Prime hizmetinde, Twitch’in de gücünü kullanıp, Amazon Gaming oyun servisini bir araya getirip bazı önemli avantajlar sunuyor.

Amazon Prime Gaming ile League of Legends, Teamfight Tactics, Black Desert Mobile gibi oyunlar için içeriklere erişim sağlamış. Ayrıca, her ay ücretsiz oyunlara ve Twitch.tv kanalı aboneliği de cabası.

Amazon Prime’a Her Ay Para Ödenir Mi? Amazon Prime’ı Satın Almalı Mı ?

Eğer Internet sıklıkla alışveriş yapıyorsanız ki sonbahar ve kış aylarında pandeminin hızında artış bekleniyor aynı zamanda uygun maliyetle bir kaç yeni film ve dizi ve keyif için arada bir kaç online oyun oynarım diyorsanız, aylık sadece 7.90 TL ücretle Amazon Prime’a üye olmak büyük avantaj sunuyor.

Sadece bir veya iki alışverişte zaten bu rakamı kargoya ödediğiniz ücretten çıkartmanız mümkün.

Özellikle bir defada tek kalem, düşük fiyatlı ürünler satın alıyorsanız zaten çoğu alışveriş sitesinde ücretsiz kargo eşiğinin altında kalınacağını düşünerek bu ücret ödenerek ay içerisinde 3-4 alışverişle kar edeceğiniz aşikar.

Bu açıdan tüketici açısından 1 ay ücretsiz deneme ve muhtemelen belirli bir aboneye ulaşınca artacağı kesin olan şimdilik 7.90 TL aylık Amazon Prime aboneliği oldukça avantajlı.

Rekabet

Hepsiburada, n11.com, Gittigidiyor vb. diğer alışveriş platformları Amazon Prime ile gelecek olan baskıdan nasibini alacaktır. Eğer Amazon Prime Türkiye’de hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşırsa diğer platformlardaki Kazananlar Klubü vs. gibi benzeri paketlerin de son kullanıcılara daha çok sunulacağını ön görebiliriz.

Tahminen ilk etkilerin görülmesi bir çeyrek kadar sürecektir.

Tedarikçi tarafındaysa satıcılar arasındaki rekabetin artışı satış hacmini belki bir miktar arttırsa da parça başına karlılığı geriletebilir; zira alışveriş platformları çoğu zaman sundukları fırsatlardaki bazı ek maliyetleri tedarikçiler ile paylaşıyor.

KAYNAK: https://www.amazon.com.tr/prime