AMD Radeon RX6000 Karşınızda

AMD Big Navi Radeon RX 6000 Serisi 3 Fanlı Soğutma ve 2 Adet 8 Pin Güç Girişiyle GeliyorAMD, resmi Radeon Twitter hesabı üzerinden RDNA2 mimarili Big Navi’nin yani namı diğer Radeon RX 6000 serisinin ilk resmi görselini paylaştı.

Tweet’te yeni soğutucuyu vurgulayan AMD, aynı zamanda Fortnite Creative Island’da da yeni ekran kartının referans tasarımının 3 boyutlu bir modelini sunarak oyuncular arasında heyecan yaratmaya çalışmış.

https://www.youtube.com/watch?v=0mHkGyAZHU4
AMD Big Navi Radeon RX 6000 Ekran Kartı Fortnite Creative Island 8651-9841-1639 Üzerinde İncelenebiliyor

Radeon 6000 Serisi, Blower Fanla Gelmiyor

Ürün görselindeki referans tasarımdaki en dikkat çekici nokta AMD’nin yüksek gürültü yüzünden şikayet aldığı blower olarak anılan salyangoz fanın yerini 3 adet 9 kanatlı üstten üflemeli fanın almış olması.

AMD’nin dünyanın ilk 7 nm ekran kartı olarak lanse ettiği Radeon VII dışında şirket bu tasarımı pek tercih etmiyordu.

Radeon VII’nin altını çizmemiz tabii ki tesadüf değil çünkü bu yeni soğutma tasarımı o kartlardaki referans tasarıma oldukça benziyor.

Bu blower fan tasarımını istemeyenleri sevindirecek bir haber olsa da, Radeon VII’lerin soğutucularındaki kalite kontrole bağlı önemli bir hatayı düşündüğümüzde herkesin içini pekte rahatlamayabilir.

Radeon VII heatsinkleri GPU’ya doğru basıncı uygulayamadığından GPU ile iyi temas etmiyor ve bunun neticesinde de 40 dereceye varabilen oldukça ciddi sıcaklık artışları meydana geliyordu. Çoğu Radeon VII kullanıcısı soğutucularına ufak mekanik modifikasyonlar yapmak zorunda kalmıştı.

Umuyoruz AMD bundan ders çıkartarak tasarım ve kalite kontrolünü iyileştirmiştir.

Eğer bu veya benzeri bir hata yapılmazsa iyi denebilecek bu soğutucu Big Navi için oldukça yeterli olacaktır.

Bu arada blower tipi fanlar ekran kartının ürettiği ısıyı kasa içine yaymadan kasa dışına attığı için bir miktar daha gürültülü olmalarına karşın belirli bir oranda daha iyi soğutma sağlayabiliyor.

Kasa tasarımı ve büyüklüğüne göre blower veya açık hava soğutma farklı üstünlükler sunabiliyor – KAYNAK: Optimum Tech

Toplam 375 Watt Güç Girişi? Big Navi Ne Kadar Güç Tüketecek?

Görseldeki diğer önemli detayda kartın ön bölümünde yer alan 2 adet 8 pin güç girişi.

NVIDIA’nın yeni GeForce RTX 3080 ve 3090 ekran kartlarında henüz yaygın olmayan 12 pin güç girişini kullanıp, kutuya 2 adet 8 pin girişi 12 pin’e çeviren bir dönüştürücü koymasındansa, AMD daha kullanıcı bir dostu yol tercih etmiş.

Her biri 150 Watt’a kadar güç kabul eden bu girişlerle beraber PCI Express portundan gelecek ek 75 Watt’ı da hesap ettiğimizde Radeon 6000’nin paylaşılan bu üyesi toplam 375 Watt güç girişine sahip.

Bu basit tabii bize kartın TDP yani ortalama güç tüketim değerini vermiyor zira AMD, Radeon RX5700XT modelinde bile hiç gerek olmamasına rağmen 8-pin + 6-pin kombinasyon kullanarak (150 Watt + 75 Watt) kartın tükettiğinden çok daha yüksek güç girişi kullanmakta.

TSMC’nin gelişmiş 7 nm üretim yöntemiyle üretilecek olan Big Navi’lerin güç tüketimi açısından oldukça verimli olacağını tahmin ediyoruz.