iOS 13.7 Beta Sürümü Yayınlandı

Apple iOS 13.7 Beta Sürümünü Yayınladı: iOS 14 Gecikecek Mi?Apple iOS14 beta sürümlerini arka arkaya yayınlarken, beklenmedik bir anda iOS 13.7 Beta sürümünü yayınladı.

iOS 13.7, ufak tefek güvenlik güncellemeleri içermesi yanında en büyük yenilik olarak COVID-19 bildirimlerini yönetebilme fonksiyonunu sunuyor.

Bu yeni bildirim seçeneği ile Apple ve Google’ın ortaklaşa geliştirdiği protokolü destekleyen herhangi bir uygulamayı iPhone’unuza kurduğunuzda, uygulamanın bu desteği sunduğuna dair bir bildirim alabiliyorsunuz.

Bu sayede iOS proaktif olarak bu protokolü destekleyen uygulamayı kullanabilmeniz için sizi uyarmış oluyor.

Türkiye’de sağlık bakanlığının geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulaması bu protokolü desteklemiyor dolayısıyla Türkiye için geçerli olmasa da protokolü destekleyen ülke veya bölgelerin kullanıcıları açısından olumlu bir gelişme olmuş gözüküyor.

iOS 13.7 sürümüne eklenen bu yeni özellik iOS 14 beta sürümlerinde de bulunuyor.

Bu arada iPad’le için iPadOS 13.7’de yayınlandı ama COVID-19 takip protokolü sadece telefonlarda olduğu için ufak performans ve güvenlik güncellemeleri hariç başka bir yenilik sunmuyor.

iOS 14 Gecikip Ekim Ayına Sarkar Mı ?

Geçmiş 3 ana iOS sürümünün yayın tarihine bakıldığında Eylül ayı bitmeden yayınlandıklarını görüyoruz. Genellikle de yeni iPhone lansmanıyla beraber yayına sunuluyor.

iPhone 12’lerin çıkışında bir kaç haftalık bir gecikme olacağını CFO Luca Maestri Temmuz ayındaki finansal raporu sunarken belirtmişti.

Dolayısıyla iOS 14’ün çıkışı da buna paralel olarak Ekim ayına sarkabilir.

Tüm bunlar bir bu beklenmeyen güncellemenin esas amacı geciken iOS 14’ten ziyade cihazını sonra sürüme yükseltmek istemeyen kullanıcılar için oldukça önemli bir özellikten mahrum kalmalarını önlemek için stratejik bir adım olması ve bu sistemi kullanan ülke ve bölgeler tarafından talep edilmiş olması daha muhtemel bir senaryo.

Kaynak: https://developer.apple.com/documentation/ios-ipados-release-notes/ios-ipados-13_7-beta-release-notes