TikTok için alıcı adayları: Microsoft ve Wallmart

Sosyal Medya Devi TikTok için Garip Talip: Microsoft’a Ortak Wallmart İddialarıABD hükümetinin milli güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle, Çin’e yaptırımları çerçevesince TikTok’ı yasaklayacağı açıklamalarından sonra sosyal medya devinin ABD hakları için ilginç talipler çıkmaya başladı.

TikTok için ilk talip dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft olmuştu.

Microsoft’un adının çıkmasından hemen sonra ise bu sefer beklenmedik bir isim daha devreye girdi: Oracle.

Dünyanın ikinci büyük yazılım şirketi olan Oracle, Microsoft’un aksine son kullanıcı pazarında değil kurumsal pazarda faaliyet gösteriyor ve sosyal medya dünyasına oldukça yabancı.

Oracle’ın potaya girmesine TikTok içerisinden de destek geldiği ve Microsoft’tan ziyade daha çok tercih edildiği de kulislerde geçtiğimiz günlerde konuşulmuştu.

Bugün ise ilginç ve beklenmedik bir aday daha ortaya çıktı: dünyanın ciroya göre en büyüklerinden olan ABD mağazacılık devi Wallmart.

Wallmart’ın bir süredir Japon Softbank ile ortaklık kurup teklif verme isteğinde olduğu ama firmaların arasında teknolojik bir omurga ortaklığı olmadığından Softbank’in ortaklık için ilerlemediği söyleniyor.

Wallmart bugün CNBC’ye yaptığı bir açıklamayla TikTok yarışına Microsoft ile beraber gireceğini açıkladı.

TikTok’ı satın almaktaki hedeflerinin daha çok müşteriye ulaşmak yanında reklam işini de büyütmek olduğunu açıklayan Wallmart bakalım Microsoft ile muradına kavuşabilecek mi?

KAYNAK: https://www.cnbc.com/2020/08/27/walmart-is-teaming-up-with-microsoft-on-tiktok-bid.html