DirectX 12.2 FL12_2 ile Ray Tracing Standartlaşıyor: Nvidia, AMD, Intel ve Qualcomm

Microsoft, AMD RDNA2, Intel Xe ve Qualcomm Adreno için Ray Tracing Desteğini OnayladıMicrosoft, DirectX geliştiricileri için kaleme aldığı bir blog girdisinde, gelecek nesil Feature Level 12_2 seviyesini destekleyecek Nvidia dışında AMD, Intel ve Qualcomm grafik kartlarının, donanımlarının da listesine yer verdi.

DirectX 12 Feature Level 12_2, bünyesinde sadece gelecek nesil GPU’larda yer alan pek çok önemli yeniliği barındırıyor.

DirectX 12 FL12_2 ile Gelen Önemli Özellikler

Pek çok değişiklik içinden 4 önemli temel özellik ön plana çıkıyor:

  • DirectX Raytracing (Işın İzleme)
  • Mesh Shaders (Örgü Çizicileri)
  • Variable Rate Shading (Değişken Oranlı Çiziciler)
  • Sampler Feedback (Örnekleme Geribeslemesi)

Son kullanıcıların Nvidia RTX serisi ekran kartlarıyla beraber tanıştığı gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi, sahnelerdeki ışık ışınlarının her birinin vektörel olarak nasıl ilerleyeceği ve yansıyacağını hesaplayarak gerçeğe en yakın yansımaları sunuyor.

Ray Tracing sayesinde gerçek ve yapay arasındaki fark ihmal edilecek kadar azalıyor.

Pazardaki rakiplerinden önce davranarak bu özelliği sınırlı sayıda oyun desteğiyle oyunculara sunan Nvidia büyük sükse yapmıştı.

Pazarlamanın en temel kurallarından olan ilk ve tek olabilmeyi başaran firma, bu teknolojinin standartlaşmamış olması yüzünden bugüne kadar az sayıda oyunun desteğini alabilmişti.

Rakip AMD ise RDNA mimarisinde bu özelliğe yer vermemiş ve yazılım desteğinin henüz hazır olmadığını belirterek gelecek nesil mimarilerde bu teknolojiyi kullanmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Şimdiyse Microsoft’un bir sonraki DirectX sürümünde ışın izleme teknolojisini standartlaştırarak bu özelliğin geliştiriciler tarafından kullanımını kolaylaştırıyor.

AMD RDNA2 Microsoft DirectX Ray Tracing Demo’su

Mesh Shaders yani Örgü Çizicileri desteği de yüzey örgülerinin mevcut bazı modellere oranla 2 kata kadar daha verimli ve düşük gecikmeyle çizilebilmesini sağlıyor.

Karmaşık yüzeye sahip çok sayıda objenin olduğu sahneler bu yeni teknikten oldukça büyük fayda sağlıyor.

Microsoft Games Stack DirectX 12 Mesh Shader / Örgü Çizicileri Sunumu

Variable Rate Shading yani Değişken Oranlı Çiziciler bir diğer önemli yenilik.

Bu teknik görüntülenen sahnedeki en önemli objelerin daha detaylı, daha az öneme sahip objelerin de normalden daha az detaylı değişken şekilde çizilebilmesine olanak tanıyarak tüm sahne içerisinde dinamik olarak farklı detaylara sahip objelerin kullanımını olanaklı kılıyor.

Örneğin sahnede tüm dikkatlerin toplandığı kullandığınız araç ve yol daha detaylı işlenirken kenarlarda veya uzaklardaki objelerde detay düşürülebiliyor. Bu sayede grafik işlemcisinin gücü farklı oranlarda farklı objelere dağıtılabiliyor.

Nvidia Variable Rate Shading Autodesk VRED Demo’su

Sampler Feedback yani Örnekleme Geribeslemesi, ekran kartı belleğinin çok daha verimli kullanılabilmesini sağlayan ve oyun motorlarında bugüne kadar kullanılan bazı özelliklerin standartlaşarak DirectX ile daha yüksek performanslı kullanılmasını sağlayan bir çözüm.

Bu teknikte en basit haliyle ilgili sahnedeki kaplamaların hangilerinin bir sonraki sahnede de yer alıp almayacağı yani olacak olan kaplama değişiklileri donanıma bildirilerek gereksiz kaplamaların diskten video belleğine aktarımının önüne geçiliyor.

Bu da çok ciddi avantaj sağlıyor çünkü o sahne için gereksiz dokular yüklenmediğinden daha kaliteli ve daha kaliteli doku kullanabilmek mümkün oluyor ve aynı zamanda da dokuların gereksiz yüklenmesinin önüne geçildiğinden diske daha az erişiliyor. Disk erişiminin azalması daha az I/O yani giriş/çıkış demek olduğundan bu da sistemin genel performansına yansıyor.

Microsoft Games Stack DirectX 12 Sampler Feedback / Örnekleme Geri Beslemesi Sunumu

DirectX 12 Feature Level 12_2 Destekli Ekran Kartlarıyla Ray Tracing Yaygınlaşıyor

Üstteki 4 temel özellik dışında da başka yenilikler de içeren FL 12_2, şu aşağıdaki donanımlar tarafından resmi olarak desteklenecek:

  • NVIDIA GeForce RTX ve NVIDIA Quadro RTX GPU’ları
  • AMD’nin gelecek nesil RDNA2 mimali GPU’ları
  • Intel’in geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı gelecek nesil Intel Xe mimarili GPU’ları
  • Microsoft işbirliğiyle Qualcomm Snapdragon SOC’lerinde bulunan Adreno GPU’lar

Hemen hemen pazardaki tüm gelecek nesil GPU’lar bu yeni özellik seviyesiyle uyumlu geliyor.

Bununda tek bir anlamı var: Ray Tracing tekniğinin standartlaşması sayesinde yakın gelecekte daha gerçekçi ve daha detaylı grafikler bizi bekliyor.

Foto gerçekçi sahnelerin yer aldığı oyunlar hiç şüphesiz ki pek çok oyuncu tarafından merakla bekleniyor.

Mimari, mühendislik vb. uygulamalara yapacağı katkı da cabası.

KAYNAK: https://devblogs.microsoft.com/directx/new-in-directx-feature-level-12_2/