iOS 16.4 Beta 1

Apple, iOS 16.4 Geliştirici Sürümü 1’i Yayınladı. İşte Gelen Tüm YeniliklerApple iOS 16.4 Geliştirici Sürümünü pek çok yeni özellikle beraber yayınladı.

Mart-Nisan ayları içerisinde final sürümünün yayınlanması beklenen iOS 16.4, iOS 16’nın ilk tanıtıldığında bahsedilen ama önceki sürümlerde yer alan bazı özellikleri de beraberinde getiriyor.

iOS 16.4 ile Gelen Beraber Gelen Yeniliklerin Tam Listesi

Türkiye için 5G Desteği

iOS 16.4 Gelişr1 ile beraber Türkiye’de 5G desteği etkinleştirildi. Böylelikle Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un altyapılarına ve 2023 yılı içerisinde yapılması beklenen ihaleye bağlı olarak 5G desteli iPhone modelleri 5.nesil mobil ağları kullanabilecek.

Yeni Emoji Karakterleri

Eylül 2022’de onaylanan 15 yeni Unicode emoji karakteri iOS 16.4 Beta 1’de yerini almış.

Beta ve Geliştirici Sürümlerine Kolay Ulaşım

Bu sürümden itibaren Ayarlar altında yer alan Yazılım Güncelleme bölümünden, kullanıcılar herhangi bir profil yüklemeden geliştirici ve beta sürümlere geçiş yapabiliyor.

Odak Modu Her Zaman Açık Seçeneği

Odak modu için etkinleştirilebilen her zaman açık ekran seçeneği

iPhone ve iPad’de Safari Web Push Bildirimleri

Progresif web tabanlı uygulamaların (PWA), gerçek bir iOS ve iPadOS uygulaması gibi bildirim gönderebilmesini sağlayacak olan web push bildirimleri devreye alınmış.

Ayarlar altında Bildirimler bölümünden yönetilebilen web push bildirimleri, aynı kurulu uygulamalar gibi kilit ekranı, bildirim merkezi, bağlı olan Apple Watch üzerinde gösterilebiliyor.

Avrupa Birliği, A.B.D., Güney Kore gibi pek çok bölgede Appstore’un kısıtlarını kaldırarak 3.parti uygulamaların yüklenmesini isteyen rekabet kurumlarının baskısının artması, bu özelliği Apple için stratejik kılıyor.

Web Push Bildirimleri için Odak (Focus) Desteği

Eklenen progresif web tabanlı uygulamaları, Odak (Focus) fonksiyonunu aynı gerçek uygulamalar gibi kullanabiliyor.

Eklenen Progresif Web Uygulamaları için Uygulama İşaretleri

Eklenen progresif web tabanlı uygulamaları, uygulama işaretleri/rozetleri aynı gerçek uygulamalar gibi kullanabiliyor.

Üçüncü Parti Web Tarayıcıları Kullanarak Progresif Web Uygulamalarını Ekleme

Chrome gibi üçüncü parti web tarayıcılarla da progresif web tabanlı uygulamaları eklemek mümkün kılınmış. Hali hazırda İOS/iPadOS uyumlu tüm tarayıcılar sadece Apple’ın Safari’de de kullandığı Webkit motorunu kullanmak zorundalar.

HomeKit Mimarisi Yükseltmesi

iOS 16.2 ile devreye alınan Homekit mimarisindeki değişiklikler, problem çıkarttığı için geri alınmıştı. Bu sürümle beraber tekrar aktif hale getiriliyor ve kullanıcılar Matter destekli yeni Homekit mimarisine geçiş yapabiliyor.

Podcasts Uygulaması

Podcasts uygulamasında da artık kütüphaneden kanallara erişmek mümkün, ek olarak sıradakiler de de çalma, duraklatma gibi kontroller kullanılabiliyor. CarPlay altında da bunları kullanmak mümkün.

Apple Müzik Uygulamasında Profile Hızlı Erişim

Apple Music uygulamasına sağ üste profiller eklenmiş.

Kısayollar

Ekranı kilitleme, sürekli açık kalan ekranı kontrol etme, iPadOS Stage Manager’ı devreye alıp, devreye çıkartma, Siri’nin gelen bildirimleri sesle okuma gibi yeni kısayol olanakları sunulmuş.

AppleCare Kapsamına Genel Bakış

Ayarlar altından sahip olduğunuz Apple Watch, AirPods gibi cihazların da AppleCare bilgilerini görebilmek mümkün.

Gelen Mesajlarda Mastodon için İçerik Önizlemeleri

Mesajlar uygulamasında altında gelen iMessage/SMS gibi mesajlarda paylaşışan Mastodon linklerinin zengin şekilde resimlerle gösterimi, ön izlemesi.

İpuçları Uygulaması Altında Kullanıcı Kılavuzları

Apple Watch, AirPods ve HomePod gibi ekosistem içerisindeki diğer Apple cihazların kullanım kılavuzlarına yer verilmiş.

T-Mobile için 5G Bağımsız Desteği

Türk kullanıcıları pek ilgilendirmese de T-Mobile kullanan 5G iPhone kullanıcıları için, operatörün 5G kendi özel ağına bağlanmalarına izin veren yeni bir 5G seçeneğini eklenmiş.

Acil SOS Uydu Kullanılabilirliği Detayları

Uydu üzerinden Acil SOS özelliğinin daha kullanışlı olabilmesi, bulunulan yerin üzerinden geçecek bir sonraki uydunun ne zaman geçeceğini, ne kadar süre erişim olup SOS gönderilebileceğini gibi bazı detaylar sistem tarafından veriliyor.

Apple Card Yüksek Getirili Birikim Hesabı ve Kart Birikimleri

Türk kullanıcıları yine çok ilgilendirmeyen bir başka yenilikte A.B.D.’deki Apple Card kredi kartının kullanımını kolaylaştıracak iyileştirmeler getiriyor.