Relativity Terran 1 3 Boyutlu Baskı Roket

Dünyanın İlk 3 Boyutlu Baskı ile Üretilmiş Roketi Relativity Terran 1 Gelecek Ay FırlatılacakA.B.D. Kaliforniya’da kurulmuş olan roket şirketi Relativity, %85 oranında 3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilmiş olan Terran 1 isimli roketini 8 Mart 2023 tarihinde Florida’daki Cape Caneveral üssünden fırlatmaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından Good Luck, Have Fun (Bol Şanslar, İyi Eğlenceler) kod isimli roketin ilk görevinde herhangi bir yük taşınmayacak ve sadece yörüngeye ulaşması hedeflenecek.

Relativity Terran 1 Roketi Hakkında

Relativity Terran 1, 33.5 metre yüksekliğe ve 2.28 metre çapa sahip. Kuru ağırlığı 9280 Kg olan roket, 1250 Kg ağırlındaki yükü alçak irtifa uydu yörüngesine ulaştırabiliyor.

Her ne kadar aynı sınıfta yer almasalar da en çok bilinen SpaceX Falcon v1.1 ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yarı yüksekliğe (68.4 m.) ve 13.150 Kg ağırlığı alçak uydu yörüngesine ulaştırabiliyor.

3 Boyutlu Baskıyla Üretilen İlk Roket Relativity Terran 1, 8 Mart’ta Fırlatılacak

İlk aşama için 9 adet ve ikinci aşama için 1 adet Aeon motoruna sahip olan Terran 1, üstteki rakamlardan da anlaşılabileceği üzere SpaceX’in Falcon 9 çözümüne göre daha ekonomik bir alternatif olmayı hedefleyen ve daha düşük kapasitedeki yükleri düşük uydu yörüngesine taşımayı hedefleyen bir çözüm.

Terran 1 her ne kadar %85 oranında 3 boyutlu baskı ile üretilmiş olsa da yakın gelecekte şirketin hedefi bu oranı %95’e ulaştırıp, sıfırdan bir roketi 60 gün içerisinde tamamlayabilmek.

Eğe bu hedeflerine ulaşabilirse basit bir uçağın kalabalık bir ekip tarafından üretim süresini yakalamış olacaklar.

Roketin fırlatılışı şirketin Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak.

KAYNAK: https://www.relativityspace.com/glhf