Spotify Liste Aktarımına İzin Vermiyor

Apple’ı Kapalı Ekosistemi Yüzünden Eleştiren Spotify, Geliştiricilerinin Müzik Listelerini Çıkartmasını YasaklıyorSpotify almış olduğu bir kararla API’lerini kullanan geliştiricilerin kullanıcılarının yarattığı müzik listelerini (playlist) dışarı çıkartmalarını ve başka müzik servislerine senkronize etmelerini yasakladı.

Yasak, resmi Spotify geliştiricisi olan Songshift isimli uygulamanın geliştiricilerine Spotify Geliştiri Ekibi’nin gönderdiği bir mesajla gündeme geldi.

Spotify Geliştirici Ekibi ilettiği uyarı mesajında Songshift’in Spotify’dan müzik listelerini bir rakip müzik servisine aktarma seçeneğini kaldırmasını istedi. Buna uymadıkları takdirde de kullanıcı sözleşmesine bağlı olarak API’lere erişiminin kaldırılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Farklı müzik platformları arasında liste aktarımı üzerine hizmet veren Songshift’te bu uyarıya bağlı olarak Spotify’dan liste aktarımını kaldırmak zorunda kaldı.

Spotify hali hazırda başka servislerden kendi platformuna müzik listelerinin aktarılmasına izin veriyor.

Epic Games’in Apple’a yaptığı hamlelerden sonra Epic’le güç birliğine giderek “Uygulama Adaleti Koalisyonu” adı altında bir birlik oluşturan Spotify, yaptığı bu hamleyle bir açıdan Apple ve diğer kar amaçlı tüm özel şirketlerle aynı gemide olduğunu göstermiş oldu.

KAYNAK: https://songshift.com/blog/spotify_transfers