F(x)tec Pro 1

Dünyanın İlk LineageOS Klavyeli Akıllı Telefonu F(x)tec Pro 1: Tek Kusuru Fiyatıİngiltere merkezli F(x)tec’in, Android denince dünyanın bir numaralı kaynağı olan XDA’le işbirliğinin bir ürünü olan F(x)tec Pro 1 tanıtıldı.

F(x)tec Pro 1, iki çarpıcı özelliğiyle ile sürüden ayrılmaya çalışıyor.

Birincisi dünyanın ilk LineageOS işletim sistemi yüklü gelen akıllı cep telefonu olması. İstenirse Android seçeneği de var.

İkincisiyse F(x)tec Pro 1’in donanımsal klavyesinin bulunması.

LineageOS, barındırdığı özellikler ve uzun süreli yazılım desteği açısından büyük artılar sunuyor.

Google’ın 3, Android pazar lideri olan Samsung’un da sadece 2 yıl yazılım desteği verdiğini düşünürsek F(x)tec Pro 1 LineageOS ile beraber muhtemelen Apple ürünleri gibi 4-5 sene yazılım desteği alabilme potansiyeline sahip.

Akıllı telefonun diğer önemli olan kayar QWERTY klavye, tuşları hissetmeyi sevenlere nesli tükenen bu türü yeniden canlandırarak bir alternatif sunuyor.

F(x)tec’in yazılım tarafında planladığı başka sürprizlerde var; eğer LineageOS’u tercih etmiyor veya klavyenin tam hakkını vermek istiyorsanuız Qualcomm çipsetli bir telefonda dünyada ilk kez gelecek olan Ubuntu Touch Linux desteği. Dileyen kullanıcılar arzu ettikleri takdirde telefonlarının işletim sistemini Ubuntu Touch olarakta belirleyebilecekler.

Şirket Sailfish OS, vb. olası başka işletim sistemlerini de listeye dahil edip edemeyeceğini incelediğini de eklemiş.

F(x)tec Pro 1’in Teknik Özellikleri

F(x)tec Pro 1, 2017 yılına ait Qualcomm Snapdragon 835 SoC, 6GB LPDDR4 RAM, 128GB saklama kapasitesi ve 5.99″ 2160 x 1080 (FHD+) çözünürlüklü iki yana kavisli AMOLED ekrana sahip.

Saklama kapasitesi MicroSD desteğiyle 2 GB’a kadar çıkabiliyor fakat bu durumda 2 SIM yuvasından birisi kullanılamıyor.

Stereo çift hoparlörü olan akıllı telefon aynı zamanda 3.5 mm ses çıkışına da sahip olan gitgide azalan cihazlardan birisi. Yine pek yaygın olmayan FM radyo özelliği de bulunmakta.

12MP (Sony IMX363), f/1.8, 1.4µm piksel ana kamera yanında 5MP, sabit odaklı, f/2.0 olan bir de derinlik sensörü bulunuyor. Ön taraftaysa selfie için 8 MP’lik bir kamera tercih edilmiş. Açıkcası bu kameralardan çok bir şey beklememek gerekiyor.

Parmak izi okuyucu da bulunan telefonu ağır; tam 243 gram. Ölçüleriyse 154 x 73.6 x 13.98 mm. Klavyenin de bulunması sebebiyle kalın bir cihaz.

Muhtemelen oldukça az satılacak ve geçmişteki bazı örneklerde olduğu gibi bizim yazdığımıza benzer bir kaç haberle beraber yok olacak bu telefonun 2017’den kalma işlemcisiyle beraber en zayıf yanı fiyatı.

Ön sipariş fiyatı 729 USD olan ve 3 ay sonra teslimatları başlayacak olan F(x)tec Pro 1’i, niş pazar için iyi niyetli bir çaba olarak nitelemek mümkün

KAYNAK: https://store.fxtec.com/product/fxtec-pro1/