Google Blue Steel

Google Nest Hub Max Akıllı Asistana Varlık Algılama DesteğiGoogle, Nest Hub Max akıllı asistanına sihirli kelimeler olan “Hey Google’ı” söylemeden kullanıcın varlığını hissederek komutları anında işlemeye başlayan yeni bir özelliği test etmeye başladı.

Google Nest Hub Max “Blue Steel” Demosu – Süre: 1:51

Ben Stiller’ın Zoolander filmindeki karakterin öldürücü bakışlarından esinlenilerek “Blue Steel” (Mavi Çelik) lakabı takılan bu yeni özelliğin kamerayı kullanarak mı yoksa ultrasonik algılayıcıları mı kullandığı henüz tam bilinmiyor.

Eğer ultrasonik algılama kullanılıyorsa Google’ın bu özelliği diğer Nest hub cihazlara veya 3.parti akıllı asistan cihazlarına da taşıması mümkün.

Yukarıdaki video dikkatle incelendiğinde sanki her iki yöntem bir arada kullanılıyormuş gibi bir izlenim veriyor zira bu özelliğin her cihazın yanına gittiğinizde aktif olması da çok mantıklı olmayabilir.

Ultrasonik sensörle çevresinde olduğunuzu anlayıp ardından kamerayla da bakıp bakmadığınızı analiz etmesi daha akıllıca bir yaklaşım gibi gözüküyor.

Apple’ın Homepod Mini ile yaptığı hamleyle akıllı asistan pazarının hareketlenmesinin beklendiği önümüzdeki günlerde Google bu gibi güncellemelerle Amazon, Apple gibi rakiplerinin önünde yer almak istiyor.