Android üzerinde Google Docs'a Microsoft Office dosyalarını direkt düzenleyebilme desteği

Google’dan Microsoft Office Dosyalarına G Suite ve Google Docs, Sheets, Slides Android Üzerinde Tam DestekGoogle, Android kullanıcılarının Microsoft Office dosyalarını fazladan bir dosya tipi çevirme işlemi uygulamaksızın direkt olarak düzenleyebilmelerini sağlayan bir güncelleme yaptı.

Bu sayede artık Android kullanıcıları kendilerine gelen veya kendi yarattıkları Microsoft Office’e ait Word, Excel, Powerpoint dosyalarını hiç uğraşmadan direkt olarak Google Docs ile açarak vakit kaybetmeden düzenleyebilecekler.

Android kullanıcıları için önümüzdeki 15 günden fazla süreceği belirtilen ve aşamalı olarak devreye girecek olan güncelleme aynı zamanda bir başka çok önemli özelliğin daha kapılarını açıyor.

Direkt olarak Microsoft Office dosyalarını indirmeden rahatlıkla düzenleyebilme yanında dosya paylaşımı, paylaşım kontrolü ve beraber aynı anda çalışabilme gibi fonksiyonlarda gerçekleştirilebilecek.

Geçen yıl web sürümüne getirilen bu özelliğin gecikmeli de olsa Android kullanıcılarına da sunulması mobil çalışanlar için büyük avantaj olmuş.

Bu harika haber yanında Google Docs’a da yine uyumluluk sorunu yaşayanları sevindirecek ek bir güncelleme yapılmış: Artık Google Docs kullanılan fonta göre satır aralarındaki boşluğu da ayarlayacak.

İlk okuduğunuzda belki pek etkilenmeyeceğiniz bu özellik aslında oldukça önemli zira Microsoft Word’de yazdığınız 3 sayfalık bir yazının Google Docs’ta da yine tam 3 sayfa görüntülenebilmesine ve düzenlenebilmesini olanaklı kılıyor.

Kelime işleme, tablolama veya sunum hazırlama kullanıcılarının çoğu gündelik olarak bu uygulamaların sunduğu kısıtlı sayıdaki fonksiyonu kullandıkları için ücretsiz sunulan Google Docs servisiyle daha hızlı, daha uyumlu olarak çalışabilecek.

KAYNAK: https://gsuiteupdates.googleblog.com/2020/09/office-editing-android-google-drive-microsoft.html