Intel Rocket Lake

Intel, 11.Nesil Rocket Lake Masaüstü İşlemciler 2021’de GeliyorIntel’in masaüstü, iş istasyonu ve oyun grubundan sorumlu başkan yardımcısı John Bonini kaleme aldığı bir blog postunda 14 nm üretim yöntemiyle üretilecek 11.nesil Rocket Lake kod adlı masaüstü işlemcilerinin 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirtti.

11.nesil Rocket Lake işlemciler aynı zamanda PCI Express 4.0 desteğini de getiriyor olacak.

Rocket Lake ile beraber masaüstüne taşınacak olan bir başka yenilik entegre grafikte Intel’in yeni yüksek performanslı çözümü olan Intel Xe’nin kullanılacak olması.

Masaüstü Rocket Lake ailesi 10 nm nodundaki işlemci katı olan Willow Cove’un üretimi daha düşük maliyetli, olgun ve yüksek kapasiteli olan 14 nm noduna taşınmış halini içeriyor olacak.

10 nm’deki en büyük dezavantajlardan birisi olan yüksek saat hızlarına ulaşamama 14 nm nodunda ortadan kalkacağından yüksek tek çekirdek performans artışı hatırı sayılır seviyede olma potansiyeli taşıyor.

Güç tüketimi açısından büyük bir iyileşme olmasa da artan performans sebebiyle güç/performans dengesi olumluya doğru kayabilir.

Rocket Lake prototipine ait olduğu iddia edilen Geekbench 5 skoruna baktığımızda tek çekirdek performansının oldukça iyi olduğunu görüyoruz.

Intel i9-10900K’nın 1400-1420 aralığında tek çekirdek performansı olduğunu düşünürsek ve Intel’in Rocket Lake’i çıkış tarihine kadar daha da optimize edebileceğini de hesaba katarsak, Zen 3’ün de performansına bağlı olarak, Intel’in çok geride kalmayabileceğini ön görebiliriz.

KAYNAK: https://medium.com/intel-tech/intels-commitment-to-gaming-and-a-sneak-peek-at-intel-technology-to-come-83677833be7f