Sony Playstation 5 Kasa İçi

Sony, Playstation 5’in İçini AçtıSony büyük bir sürpriz yaparak 12 Kasım’da satışına başlayacağı yeni nesil oyun konsolu Playstation 5’in içini bu işi başkalarına bırakmadan bizzat kendisi açtı.

Video bir Japon firmasına yakışır şekilde Japonca, ama Türkçe’nin içinde 10 farklı dil için alt yazı desteğiyle geliyor. Videoyu Google otomatik çeviri ile Türkçe alt yazıyla izlemeniz mümkün.

VideoMuhtemelen oyun konsolunu rahat soğutabilmek için bugüne kadar ki en büyük kasaya sahip olan PS5, dikey olarak yerleştirildiğinde 104 mm (G) x 390 mm (Y) x 280 mm (D) ölçülere sahip.

Videoda rahatlıkla izleyebileceğiniz portlar vb. bilgilerden ziyade bu yazıda ilk bakışta gözden geçebilecek detaylardan bahsetmek istiyoruz.

Oyun konsolunun soğutması 12 cm çapında standart çapta bir fanla yapılsa da bu fanın özelliği tam 45 mm kalınlığı olması. Çoğu kasa fanı 25 mm kalınlığa sahip.

Dahili saklama kapasitesini genişletmek için PCI Express 4.0 destekli M2 SSD takabiliyorsunuz ve ilgili slot 22, 42, 60, 80 mm M2 modülleriyle uyumlu.

Gigabit Ethernet yanında kablosuz bağlantı için WiFi 6 ve Bluetooth 5.1desteği sunulmuş.

PS5’in kalbinde AMD’nin özel olarak geliştirdiği Zen 2 mimarili bir apu yer alıyor.

APU’nun işlemci kısmı 3.5 GHz’e kadar turbo hızına sahip 8 çekirdek 16 izlekli.

GPU bölümüyse 10.3 TFLOPS performansa sahip 2.23 GHz’e kadar çıkabilen RDNA 2 mimarili çekirdeklere sahip.

PS5’in ezeli rakibi Xbox’ın Series X modelinin 3.6 GHz’e çıkabilen işlemcisi at başı daha hızlı.

Microsoft 1.82 GHz hızında 52 CU’ya işlem üniteli 3328 çekirdekli GPU tercih etmişkten Sony 2.23 GHz hıza sahip 2304 çekirdekli GPU ile geliyor.

Sony PS5 paylaşımlı toplam 16 GB GDDR6 bellek ve formatlanmış hali 825 GB olan saniyede 5.5 GB’a kadar veri aktarımı yapan tasarımı kendisine ait özel bir SSD barındırıyor.

PS5’in fan dışında soğutmasına katkıda bulunan en önemli etmenlerden bir tanesi termal pasta olarak sıvı metal tercih etmiş olması. Sıvı metal herhalde bu kadar yaygın bir son tüketici ürününde ilk defa kullanılıyor olabilir.

Cihazın güç kaynağı da azımsanmayacak bir güce sahip; tam 350 Watt gücünde.