Apple A14

Apple A14 Bionic GPU’su A13’den Yüzde 72 Daha HızlıApple’ın ilk performans değerleri duyurulduğunda pek etkileyici bulunmayan yeni SoC’si A14, detaylar ortaya çıktıkça şaşırtıyor.

Yeni iPad Air’de yer alan A14’ün sızen Geekbench 5 Metal test sonuçlarına göre grafik performansı A13’e göre tam %72 daha yüksek. 12751 puan alan A14 şu ana kadar Metal skoru açısından gelmiş geçmiş en yüksek puanı alan Apple SoC’si.

Apple’ın hali hazırdaki en yüksek performansı sunan ve iPad Pro’larda yer alan A12Z’den de %8 civarında daha iyi performans sunuyor.

A12Z karşılaştırması oldukça önemli zira bu SoC Apple’ın geliştiricilere sağladığı DTK Mac Mini’lerde de kullanılıyor ve entegre grafik kartı, Ryzen 5 4500U ve Core i7-1065G7 gibi iyi entegre grafik performansı sunan mobil işlemcileri OpenCL testlerinde geçiyor.

Üstelik DTK’lar üzerindeki A12Z’de yapılan Geekbench testleri MacOS için geliştirilen masaüstü sürümüyle yapıldığından Rosetta 2 ile emüle edilerek elde edilen sonuçlar.

Eğer Apple bu performansı ölçeklemeyi başarabilirse kendisine ait Apple Silicon işlemcilerle gelecek dizüstü bilgisayarlar AMD veya Intel mobil işlemcilere göre daha iyi grafik performansına imza atabilir.