NVIDIA GeForce RTX 3080

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ekran Kartları Ucuz Kapasitörler Yüzünden Mi Çöküyor? İşte Kapasitör ListesiNVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartları ay başında tanıtılmalarının ardından kısıtlı stoklarla satılmaya başlanmıştı.

İlk sıkıntı ekran kartlarının online satıcılardan botlar tarafından satın alınarak eBay, vb. sitelerde ederinden daha yüksek fiyatlara satılmasıyla ortaya çıktı.

Hemen ardından yeni ekran kartını satın alabilenler bir başka hoş olmayan sürprizle karşılaştı; NVIDIA’nın iş ortakları tarafından üretilen kartlarla oyun oynama hevesiyle bilgisayar başına oturanlar oyunların çökmesi, siyah ekran vb. sıkıntılar yaşadığını paylaştı.

Söylentiler kısa bir süre sonra kartın 2.0 GHz hızı aşınca çöktüğüne odaklandı.

Derken Alman igor’s LAB web sitesi ve diğer bazı başka yayın organları kartları mercek altına aldı ve ilginç bir bulguya ulaştı.

NVIDIA’nın Founders Edition kartlarıyla diğer üreticilerin kartları karşılaştırıldığında güç dağılımını gerçekleştiren kapasitörlerde farklı tip ve farklı kalitede kapasitörlerin tercih edildiği dikkatleri çekti.

Yüksek ve temiz güç ihtiyacı olan NVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartlarının NVIDIA’nın sattığı modellerde pahalı ve daha iyi olduğu bililnen MLCC (Çok katmanlı Seramik Çip Kapasitör) tipi kapasitörler kullanılırken, iş ortaklarının (AIB) ürettiği ekran kartlarındaysa daha düşük maliyetli POSCAP (İletken Polimer Tantalum Katı Kapasitör) tipi kapasitörler kullanıldığı ortaya çıktı.

Sorunun tamamen kapasitör tercihinden olup olmadığı bilinmese de bu kartın hayalini kuran çoğu kişinin midesi bulanmış durumda.

ASUS, EVGA, Galax, Gainward, Gigabyte, Inno3D, MSI, Palit, Zotac gibi NVIDIA iş ortaklarının kartları farklı tasarımlara sahip olduğu için pek çok kişi hangi marka ve modeli tercih etmesi gerektiğini çözmeye çalışıyor.

Reddit kullanıcısı Nestledrink’te aşağıdaki detaylı tabloyu pek çok farklı incelemedeki görselleri tek tek inceleyerek derlemiş.

Tabloda hangi markanın hangi ürününde hangi kapasitör tipinin kullanıldığı listeleniyor.

Reddit Kullanıcısı Nestledrink’in Çeşitli İncelemelerden Derlediği Fotoğraflarla Oluşturduğu Detaylı Liste – KAYNAK: Nestledrink

ASUS listede hemen göze çarpıyor zira hem 3080 hem de 3090 modellerinde MCCP kapasitörleri tercih ederek, bu açıdan, rakiplerinden daha iyi bir tasarıma sahip gözüküyor.

Bu ve bunun gibi bir kaç listeyle beraber gözler hem üreticilere hem de ASUS kartlarına artan talebe dönmüş durumda.

Türkiye’de de Vatan Bilgisayar 8707 ve 10282 TL fiyatlarla ön siparişe açmış durumda.

KAYNAK: https://www.igorslab.de/en/what-real-what-can-be-investigative-within-the-crashes-and-instabilities-of-the-force-rtx-3080-andrtx-3090/