Yeni Samsung Store Oyun Odaklı

Samsung Yenilediği Uygulama Dükkanıyla Apple ve Google’a Fortnite ile SaldırıyorSamsung yeni uygulama dükkanı Samsung Galaxy Store ile beraber ciddi bir strateji değişikliği yapmaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar Ana Ekran, Galaxy, Oyun ve Galaxy Saat olmak üzere 4 farklı sekmenin yer aldığı Samsung Store uygulaması yenilenen tasarımıyla beraber oyunları ön plana çıkaran bambaşka bir kullanıcı deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Sadece Oyun ve Uygulamalar olacak şekilde sadeleştirilerek 2 sekmeye inen yeni arayüzde, açılış ekranı oyun sekmesi olarak belirlenmiş.

Oyun sekmesi altında popüler oyunlara yer verilirken farklı uygulama kategorileri uygulamalar sekmesi altında toplanmış. Galaxy Watch akıllı saat uygulamaları üstte kayan bir bölümde kendisine yer bulmuş.

Yenilenen Galaxy Store’un oyun sekmesinin lansman yıldızıysa şu aralar Apple ve Google’a savaş açan Epic Games’in popüler oyunu Fortnite.

Samsung’un vitrine Fortnite’ı taşıması ve Galaxy Store’da oyunları ön plana alan bu değişikliği yapması pek tesadüf değil.

Zira Epic Games’in başta Apple ve Google’a açtığı davalar neticesinde her iki şirketinde uygulama dükkanlarından çıkartılmış olmasını Samsung avantajına çevirmek istiyor.

Hali hazırda Apple kullanıcıları App Store üzerinden ulaşamadıkları için Fortnite’ı iPhone’larına yükleyemiyor.

Android tarafındaysa Google Play Store dışında da kaynaklardan kurulum yapılabildiği için Epic Games’den veya Galaxy Store gibi üçüncü parti uygulama dükkanlarından oyun temin edilerek kurulabiliyor.

Samsung bu hamlesiyle özellikle Fortnite oyuncularının bir kısmına kendi akıllı telefonlarını satmak istiyor.

Yeni Galaxy Store’un vitrininde Fortnite’ın yer alabilmesi için Samsung ve Epic Games’in Samsung’un standart %30 komisyonu ücreti için pazarlık yapmış olması gerekiyor.

Dolayısıyla bu hamle Epic Games’in devlere açtığı savaşın temelindeki %30’luk yüksek komisyon oranıyla ilgili hem Samsung’un hem de Epic Games’in çifte standartını ortaya çıkıyor.

Samsung resmi dökümanlarında aynı Apple ve Google gibi dükkanı üzerinde yapılan satışlardan %30 komisyon talep ediyor. Fakat sözleşmede bu oranın pazarlığa açık olduğunu belirterek bir açık kapı bırakıyor.

İş uygulama dükkanına gelince geriden gelen görece zayıf bir oyuncu olduğu için kuralları dikte etme şansı bulunmayan Samsung, muhtemelen bu komisyon oranını sırf dükkanında herhangi bir uygulama yer alsın diye uygulama bazında uygulamıyor dahi olabilir.

Bu açıdan baktığımızda Epic Games ve CEO’su Tim Sweeney’nin Apple ve Google’a her geliştiriciye aynı hakları verilmesi konusunda argümanı en başta Fortnite’ın geliştirici Epic Games tarafından çiğnenmiş oluyor.