Sony Crystal LED

Sony’den Mikro LED Teknolojisini Son Kullanıcılara Yaklaştırıyor: Yeni Crystal LED SerisiYaklaşık 4-5 yıldır fuarlarda gören pek çok ziyaretçiyi etkileyip bu teknoloji oturma odalarımıza ne zaman gelecek acaba sorusunu sorduran Sony’nin mikro LED teknolojisine sahip Crystal LED ürünleri, yeni tanıtılan iki modelle beraber AV tutkunlarını sevindirmeye bir adım daha yaklaşmış gözüküyor.

Mikro LED Hakkında

Mikro LED teknolojisi, OLED gibi yanma problemi olmaması ve aynı OLED gibi gerçek siyah ve buna bağlı olarak çok yüksek kontrast sunabilmesi sayesinde, OLED’i tahtından edecek teknolojilerin başında olarak görülüyor.

OLED’in aksine inorganik materyallerden üretilmesi sayesinde oldukça uzun ömürlü olması yanında piksellerin yarı ömürlerinin uzunluğu sayesinde renk kalitesini de uzun süre koruyabiliyor.

Hali hazırda mikro LED teknolojisinin en büyük engeli ise milyonlarda mikronlar mertebesinde diyotu bir arada hatasız üretebilmekte yatıyor.

OLED gibi baskı metodu kullanmanın imkansız olduğu mikro LED üretimi bu açıdan oldukça komplike, üretim hata oranı görece yüksek ve üretim hızı görece düşük. Tüm bunlar da maliyetleri oldukça yukarı tırmandırmakta.

Sony Crystal LED 2021

Sony’nin yaptığı anonsa geri dönersek X1 için Crystal LED işlemcisine sahip B ve C serisi olarak adlandırılan iki serinin tanıtıldığını görüyoruz.

İki seri birbirini ciddi şekilde ayıran özellikler barındırıyor.

B serisi adını “Brightness” yani parlaklıktan almış ve tam 1800 cd/m2 gibi neredeyse kör edici yükseklikte parlaklık sunuyor. Tabii bunun karşılığında siyahların derinliği azalıyor. Her bir piksel arasındaki boşluk bu modelde tam 1.5 mm.

C serisi ise adını “Contrast” yani kontrastan alıyor. Bu model B’den çok daha düşük olan ve mevcut OLED ekranlarınkine benzer 800cd/m2 maksimum parlaklık sunuyor ama bunun karşılığında gerçek siyahlarla çok yüksek konstrast oranıyla oldukça etkileyici görüntü üretebiliyor.

Bu modeldeki pikseller arasındaki boşluksa 1.2 mm.

KAYNAK: https://www.prnewswire.com/news-releases/sony-introduces-two-new-crystal-led-modular-direct-view-display-systems-301201850.html