Samsung 600 MP Sensör

Samsung’tan Akıllı Telefonlar için 600 Megapiksellik Rekor Sensör2019 yılında yaptığı 108 Megapiksellik sensör duyurusuyla akıllı telefon dünyasına heyecan katan Samsung, 2020 kapanmadan rekor denebilecek çözünürlüğe sahip yeni 600 Megapiksellik sensör üreteceği yönündeki duyumlarla bu heyecanı sürdürmeyi başardı.

ilk olarak Xiaomi, ardından Samsung’un kendi bazı akıllı telefonlarıyla diğer başka akıllı cep telefonlarından kullanılan 108 MP’lik sensör açıkcası beklentilerin aksine akıllı telefon fotoğrafçılığına çokta büyük bir yenilik getirmedi.

Ne Xiaomi’nin ne de Samsung’un bayrak gemisi modellerini fotoğraf alanında diğer rakiplerinin önüne geçiremeyen çok yüksek çözünürlüklü sensör, bir kez daha yüksek sayıların her zaman yüksek performans demek olmadığını kanıtlamış oldu.

Zira sensörün fiziksel boyutu büyümeden çözünürlüğü arttığı takdirde her bir piksel yani ışık algılayıcı hücre fiziken küçüldüğü için yakalayabildiği ışık miktarı azalıyor. Bu olduğunda az ışıktan dolayı bulanık ve düşük detaylı fotoğraflar demek.

Samsung ISOCELL adını verdiği teknolojiyle bunun üstesinden gelmeye çalışıyor ama açıkcası şirketin aynı ailede daha az piksele sahip bir kaç sensör modeli çok daha iyi fotoğraf çekebiliyor.

Samsung bu yeni 600 MP’lik sensörü büyük ihtimalle 8K video çekimi, daha iyi zoom yapma yani yakınlaştırma vb. bir kaç önemli başlığı düşünerek geliştirsede çok büyük yüzey alanı ile Galaxy S serisi bir telefonun %10’dan fazla arka kapağında yer kaplayabilecek bir sensörü boyut, vb. sorunlara cevap bulmadan pazara sunmayacaktır.

Kısacası eğer Samsung 2021’de bu ürünü anons ederse çok büyük süpriz olur.