AMD, Xilinx'i Satın Alıyor

Ve AMD, Xilinx’i 35 Milyar A.B.D. Dolarına Satın AldıDaha önce detaylı bir şekilde haberini yaptığımız AMD – Xilinx satın alması resmiyet kazandı. AMD dünyanın önde gelen FPGA üreticisi olan Xilinx’i, 35 Milyar A.B.D. doları karşılığında bünyesine kattı.

AMD Xilinx Satın Alması Finansal Detayları

AMD, Xilinx’i cebinden nakit para çıkmadan son dönemde aşırı değerlenen hisselerini kullanarak satın almayı başardı.

İki şirket arasında yapılan antlaşmaya göre her bir Xilinx hissesi 143 A.B.D. dolarından hesap edilerek, AMD hissedarlarının %74’ine, Xilinx hissedarlarının da %26’sına sahip olacakları bir ortaklık oluşturulacak.

Bu yeni ortaklığın sonucunda ortaya 135 milyar A.B.D. doları, 13.000 mühendise sahip, 110 milyar A.B.D. doları büyüklüğünde pazarı olan yeni bir dev doğdu.

Xilinx CEO’su Victor Peng, AMD yönetim kuruluna Xilinx’ten sorumlu başkan olarak girecek. Ek olarak en az iki Xilinx yöneticisi de AMD yönetim kuruluna atanacak.

CEO’lar Neler Söyledi?

AMD’nin başarılı kadın mühendis CEO’su Dr. Lisa

“Xilinx’i satın almamız, AMD’yi sektörün yüksek performanslı bilgi işlem lideri ve dünyadaki en büyük ve en önemli teknoloji şirketleri için tercih edilen iş ortağı olarak konumlandırma yolculuğumuzun bir sonraki ayağını. Bu, birleşen şirketin gelecekteki büyümesinden ve artı potansiyelinden yararlanacak AMD ve Xilinx hissedarları da dahil olmak üzere tüm paydaşlar için önemli bir değer yaratacak gerçekten dikkat çekici bir kombinasyon. Xilinx ekibi, sektördeki en güçlü ekiplerden birisi ve onları AMD ailesinde görmekten heyecan duyuyoruz. Birinci sınıf mühendislik ekiplerimizi ve alanımızdaki derin uzmanlığımızı birleştirerek, yüksek performanslı bilgi işlemin geleceğini tanımlamak için vizyona, yeteneğe ve ölçeklenebilirliğe sahip bir endüstri lideri yaratacağız. “

AMD CEO’su Dr. Lisa Su

“AMD ailesine katılmaktan heyecan duyuyoruz. Ortak inovasyon, mükemmellik ve işbirliği kültürlerimiz, bu kombinasyonu ideal hale getiriyor. Birlikte, yeni “yüksek performans” ve “uyarlanabilir bilgi işlem” çağına liderlik edeceğiz. Önde gelen FPGA’larımız, Uyarlanabilir SoC’lerimiz, hızlandırıcı ve SmartNIC çözümlerimiz, buluttan uç çözümlere ve son nokta cihazlara kadar inovasyonu mümkün kılıyor. Müşterilerimize, farklılaştırılmış platformları daha hızlı ve optimum verimlilik ve performansla devreye alıp pazarlamaları için olanak verecek. AMD ile bir araya gelmek, veri merkezi işimizdeki büyümeyi hızlandırmaya yardımcı olacak ve daha fazla pazarda daha geniş bir müşteri tabanını takip etmemizi sağlayacak. “

Xilinx CEO’su Victor Peng

Kaynak: https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/977/amd-to-acquire-xilinx-creating-the-industrys-high