Whatsapp'a yeni özellikler yolda

WhatsApp’ın Otomatik Silinecek Mesaj Özelliğinin Detayları Belli OlduTürkiye’nin en çok kullandığı mesajlaşma platformu olan WhatsApp’ın merakla beklenen belirli bir süre içerisinde otomatik olarak silinecek mesaj özelliğiyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

WhatsApp’ın web sitesinin derinliklerinde bulunan resmi dökümana göre bu özellik çok yakında devreye alınacak ve Android, iOS, KaiOS, Web ile masaüstü uygulamalarında kullanılabilecek.

Kaybolan Mesajlar Nasıl Çalışacak? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Bu özellik kullanıma alındığında 7 gün içerisinde tüm mesajlar otomatik olarak kaybolacak. 7 günlük süreyi değiştirmek mümkün değil.
  • Eğer alıcı 7 gün içerisinde kendisine gönderilen mesajı açmazsa bu mesajın içeriği 7 gün içerisinde otomatik olarak kaybolacak. Ama işletim sistemine de bağlı olduğun önizleme de bu içerik görülebilecek. Uygulama açıldığındaysa önizlemedeki mesaj yok olacak.
  • Eğer birisi kendisine gönderilen kaybolan mesajı kendisinde bu özellik açık değilken iletirse iletilen mesaj otomatik olarak kaybolmayacak.
  • Kaybolan bir mesajı alıntılayarak cevap verdiğiniz takdirde alıntılanan mesaj 7 gün sonra kaybolacak.
  • Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaybolan mesajların rahatlıka ekran görüntülerinin alınabilmesi. Uygulama içerisinde herhangi bir önlem yok zaten olsa dahi aşmak çok kolay olacağından WhatApp’ın da bu konuda pek yapabileceği bir şey yok. Ne önlem olursa olsun ekrandaki içeriği bir başka cihazla fotoğrafını çekerek yakalamak zaten mümkün.
  • Eğer gelen medya dosyalarının fotoğraflar klasörüne otomatik kayıt edilmesi özelliği açıksa kaybolan mesaj otomatik kaydedileceğinden 7 gün sonra WhatsApp’ın içerisinden yok olsa dahi fotoğraflar içerisinde kalacağından çokta işlevi yok.

Bu özelliği kullanırken bu temel bilgilere göre hareket etmenizde fayda var.

Açıkcası kullandığınız mesajlaşma platformu ne kadar güvenli ve gizliliğe önem veriyor olursa olsun hassas içerikleri bu platformlar üzerinden aktarmak ancak karşı tarafın iyi niyeti kadar güvenli.

Özellike siber zorbalığın dünyada olduğu gibi Türkiye’de yaygın olması sebebiyle yayılmasını istemediğiniz içerikleri bu gibi özelliklere güvenerek paylaşmamanız ve dikkatli olmanız daha sağlıklı olacaktır.

KAYNAK: https://wabetainfo.com/whatsapp-releases-details-about-disappearing-messages/