Mediatek Dimensity 1000c

Yeni Mediatek Dimensity 1000C SOC İşlemci: LG Velvet 5G ile İlk Kez A.B.D.’li Tüketicilerle BuluşuyorUygun maliyetli SOC ürünlerinin yanında son dönemlerde daha üst segmentlere oynamaya başlayan Mediatek, yeni işlemcisi Dimensity 1000C’i A.B.D. satışa sunulan LG’nin yeni orta sınıf (A.B.D. fiyatı: ~600 USD) akıllı cep telefonu Velvet 5G ile duyurdu.

Yeni Mediatek Dimensity 1000C, 4 adet büyük Arm Cortex-A77 çekirdeği, 4 adet Arm Cortex-A55 CPU küçük çekirdeğine sahip klasik büyük-küçük yapya sahip.

Grafik için 5 çekirdekli Arm Mali-G57 GPU tercih edilmiş. Yapay zeka ve diğer sabit fonksiyonlu hızlandırıcılar içinse firmanın kendisine ait olan 4 çekirdekli MediaTek APU 3.0 kullanılmış.

İşlemci çekirdeklerinin hızı için resmi web sitesinde 2 GHz’e kadar ifadesi kullanılmış ama açıkcası bu sadece küçük çekirdekler için mi yoksa büyük çekirdekleri kapsıyor orası biraz muğlak.

Mediatek’in İddiası: En verimli 5G Modem

Mediatek Dimensity 1000C’nin modem katı, firma tarafından “Dünyanın En Güç Verimli Akıllı Telefon 5G Modem Tasarımı” sloganıyla tanıtılıyor.

5G teknolojisi ynı 3G’den 4G’ye geçişte olduğu gibi güç tüketimini hatırı sayılır ölçüde yükselttiğinden cihazların pilleri üzerinde çok ciddi baskı uyguluyor. Zaten çoğu yeni tanıtılan 5G akıllı telefonda sırf bu nedenle daha yüksek kapasiteli pillerle beraber piyasa sürüldü.

Dimensity 1000C Video İzlemek için İdeal

MediaTek Dimensity 1000C, h.265’den daha yüksek verimliliğe sahip ücretsiz lisansa sahip yeni nesil AV1 video formatını donanımsal olarak hızlandırarak çözümleyebiliyor.

AV1 aynı bit oranında daha yüksek kalitesi sunuyor; bu açıdan daha az veri kullanarak mevcut kalitede video izlemek veya daha yüksek kaliteye veriden tasarruf etmeden ulaşmak mümkün.

Youtube, Netflix gibi platformlar donanımsal desteğin yaygınlaşmasıyla beraber ufak ufak AV1’e doğru geçiş yapıyorlar; bu özelliğin varlığı Mediatek’e rekabette bir avantaj sağlamış.

Mediatek bu çipseti “Netflix için İlk Sertifikalı AV1 HDR Akıllı Telefon” olarak pazarlıyor.

SOC, 120 Hz tazeleme hızında Full HD+ çözünürlükte tek ekran veya daha düşük tazeleme hızında iki farklı ekranı aynı anda sürebiliyor.

64 Megapiksel’e Kadar Fotoğraf Çekebilme

Dimensity 1000C, tek bir 64 megapiksel sensörü veya 32 megapiksel + 16 megapiksel 30 saniyede kare hızında iki kamera sensörünü destekleyebiliyor. Bu SoC için maksimum fotoğraf çözünürlüğü 3.840×2.160 piksel. HDR desteği de listedeki özelliklerden.

APU 3.0 yapay zeka hızlandırma modülü sayesinde yapay zeka destekli portre modu, gece çekim desteği ve video için gerçek zamanlı bokeh etkisi gibi özelliklerde de mevcut.

Rekabet Kızışıyor: Mediatek, Qualcomm’a Karşı

Mediatek, Dimensity serisi SoC’ler ile oldukça iyi bir ivme yakaladı. Üreticilere uygun maliyetle tedarik ettiği ve iyi performans sunan çipsetler Çin anakarasında belirli bir adede ulaştı.

Fakat Mediatek’in en eksik kaldığı kısım, bu ürünlerin uluslarası ve batı piyasasındaki akıllı telefonlarda pek kullanılmamasıydı.

Firma şimdi bunu kırmaya başlıyor gibi gözüküyor.

Öte yandan LG hacim yapabilecek bir müşteri değil; LG Velvet’ta AT&T ile beraber muhtemelen çok başarılı bir satış ivmesi yakalayamayacaktır.

Qualcomm Snapdragon 765G ve benzeri ürünlerin peşinde olan Mediatek’in başarısı, fiyatları git gide artan akıllı cep telefonu dünyasına rekabet getireceğinden belki bu maliyet artışını bir miktar frenleyebilir.

KAYNAK: https://www.mediatek.com/products/smartphones/dimensity-1000c