Akıllı Cep Telefonu Pazar Tahminleri

Rapor: Samsung Akıllı Telefon Pazarında Globaldeki Liderliğini Koruyacak, Huawei Yerle Bir OlacakSektörünün önde gelen pazar araştırma firmalarından birisi olan Strategy Analytics’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda akıllı cep telefonu pazarıyla ilgili tahminlerini paylaştı.

Şirketin analizine göre 2020 yılında dünyadaki akıllı cep telefonu pazarı %11 oranında küçülerek 1.26 Milyar cihaza düşecek. Şirket önceki analizlerinde küçülmeyi %15.6 olarak verirken, son raporunda kaybı revize ederek düşürmüş. Bu da bize geçtiğimiz çeyrekte tahminlerinin üzerinde bir satış olduğunu düşündürttü.

A.B.D., Avrupa ve Hindistan piyasalarının hareketli olduğu da rapordan bir diğer önemli bilgi.

Raporda, ekonomik iyileşme, 5G ve katlanabilir telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, önümüzdeki yıl pazar büyüme oranın yüzde 9’u aşacağı ön görülüyor.

Gelecek yıl 2019 seviyesini (1.41 milyar adet) yakalayıp, ondan sonraki yıl olan 2022’de de pazarın tamamen toplanacağından bahsedilmiş.

Raporda pazardaki hakim oyuncularla ilgili tahminlere bakıldığında da Samsung’un liderliğini devam ettireceğini ifade edilmiş. Hiç şüphesiz bunda Huawei’ye uygulanan ambargonun katkısı çok büyük.

Xiaomi’nin daha dik bir açıyla büyüyeceği bir başka öngörü olurken Apple için de iyimser bir tahminde bulunulmuş: Strategy Analytics’e göre gelecek yıl iPhone satış adedi %25 civarında artacak.

Tüm bu tahminlere baktığımızda en çarpıcı gerçeğin COVID-19’un bile etkisinden daha kuvvetli olan değişikliğin A.B.D.’nin Huawei’yi kara listeye alması olması diyebiliriz.

A.B.D.’de 3 Kasım’da yapılacak seçimlerin sonucuna göre Huawei’ye uygulanan ambargonun kalkması veya gevşemesi bu tahminleri yeniden alt üst edebilir.

KAYNAK: https://pulsenews.co.kr/view.php?sc=30800021&year=2020&no=922789