Garanti Belgesi ve Kullanma Kılavuzu Saklama Devri BittiGaranti belgesi ile tanıtma ve kullanma kılavuzu ile ilgili yönetmeliklerde yapılan ve Resmi Gazete’nin 05.11.2020 tarihli sayısında yayınlanan değişikle birlikte hayatımızdan saklamak zorunda kaldığımız kağıt yığınlarından bir kısmı daha çıkmış oldu.

Yönetmelikte yapılan değişikliklerle beraber artık garanti belgesi satıcının kullandığı kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla elektronik olarak verilebilecek.

Garanti belgesine ek olarak tanıtma ve kullanma kılavuzlarına da yine aynı garanti belgeleri gibi internet üzerinden ulaşılabilecek.

Garanti Belgelerinin Elektronik Ortamda İletilmesiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yapılan değişikliklerle beraber şu önemli noktalara dikkat etmenizde fayda var.

  • Satıcı garanti belgesini kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla elektronik ortamda internet üzerinden iletebilecek.
  • İnternet ortamında iletilen garanti belgesiyle yetkili serviste işlem yapmak istediğinizde kaşe ve imza şartı aranmayacak.
  • Satıcı garanti belgesinin tüketiciye ulaştırılmasından ve ispatından sorumlu olacak.
  • Tüketicinin talep etmesi halinde satıcı garanti belgesini basılı şekilde iletmek zorunda kalacak.

Tanıtım ve Kullanma Kılavuzlarının Elektronik Ortamda İletilmesiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Aynı garanti belgelerinde olduğu gibi tanıtım ve kullanım kılavuzlarında da elektronik ortam üzerinden iletebilme kolaylığı sağlandı.

  • Satıcı tanıtım ve kullanma kılavuzlarını internet üzerinden elektronik ortamda iletebilecek.
  • Yine satıcı ürün kutusu üzerinde tüketicinin kullanma ve tanıtım kılavuzlarına nasıl erişeceği konusunda bilgi vermek zorunda olacak.

Mağduriyetler Azalacak, Çevre Korunmuş Olacak

Boşuna alan işgal eden kağıt yığınlarından kurtulanacağı gibi aynı zamanda gereksiz kağıt kullanımının önüne geçecek bu önemli değişiklik aynı zamanda mağduriyetlerin de önüne geçmiş olacak.

Zira garanti belgesini ve aynı zamanda faturası kaybedilen bir ürün varsa internet üzerinden erişilebilecek ve asla kaybedemeyeceğiniz garanti belgesiyle garanti kapsamı içerisinde rahatlıkla işlem yaptırılabilecek.

Aşağıdaki linklere tıklayarak Resmi Gazete’deki ilgili oldukça kısa olan maddelere ulaşabilirsiniz.

KAYNAK: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201105-2.htm, https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201105-4.htm, https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201105.pdf