Intel NAND SSD Bellek İşini Rakibi SK Hynix'e Devrediyor

Intel, SSD’lerde Kullanılan NAND Bellek İşini 9 Milyar USD’ye SK Hynix’e SatıyorAğırlıklı olarak SSD’lerde kullanılan NAND tipi bellek üretiminde hatırı sayılır oyunculardan birisi olan Intel stratejik bir hamleyle elindeki patentleri ve üretim tesislerini 9 Milyar USD karşılığında rakibi Kore devi SK Hynix’e satma kararı aldı.

Satışın Finansal Detayları

Bu tarz tüm büyük birleşme ve satışlarda olduğu gibi bu satışın gerçekleşebilmesi için ilk başta ilgili rekabet kurumları ve hükümet organlarından izin alınması gerekiyor.

Intel ve SK Hynix gerekli izinlerin 2021 sonlarına kadar alınabileceğini ön görüyor.

İzinler alındıktan sonra SK Hynix, Intel’e 7 milyar dolarlık bir ödeme yapacak ve Intel’in NAND SSD ile ilişkili IP (Fikri mülkiyet hakları), SSD işini, ilgili insan gücünü ve Çin Dalian üretim tesisini devir alacak.

İkinci adımda SK Hynix Mart 2025’te Intel’e 2 milyar dolarlık son bir ödeme daha yapıp bu ödemenin ardından bu seferde NAND üretimiyle ilgili tüm IP’leri (Fikri mülkiyet hakları), AR-GE insan gücünü ve Çin Dalian fabrikasındaki insan gücünü üzerine alacak. Bu noktada Intel, Dalian fabrikasında silikon wafer üretimini durduracak.

Bu satış Intel’in Micron’la ortaklaşa geliştirdiği 3D XPoint bellek teknolojini kullanan Optane işini kapsamıyor ve sadece NAND belleklerle sınırlı.

Intel düşük hacimle çokta fazla üstüne düşmeden Intel Optane’i kendisi geliştirmeyi, üretmeyi ve satmayı devam ettirecek.

Intel ve SK Hynix CEO’larının Açıklamaları

İnşa ettiğimiz NAND Bellek işiyle gurur duyuyorum ve SK Hynix ile beraber müşterilerin, iş ortaklarının ve çalışanların yararına olacak şekilde, ekosistemin daha da büyüyeceğine inanıyorum.

Intel için bu satış, farklı teknolojilere yapılan yatırımlara daha fazla öncelik verebilmeyi mümkün kılıp, müşterilerimizin başarısında daha büyük rol oynayabilmemizi ve hissedarlarımıza cazip getiriler sunabilmemizi sağlayacak.

Intel CEO’su Bob Swan

NAND flash teknolojisi yeniliklerine öncülük eden SK Hynix ve Intel’in NAND bölümünün birlikte yeni geleceği inşa etmek için çalıştığını görmekten memnuniyet duyuyorum.

SK Hynix, bu ikilinin birbirlerinin güçlü yönlerini ve teknolojilerini alarak, proaktif olarak müşterilerden gelen çeşitli ihtiyaçlara yanıt verip, iş yapılarını optimize ederek, DRAM’da başardıklarımıza yaraşır şekilde NAND flash pazar segmentindeki yenilikçi portföyümüzü genişletecek.

SK Hynix CEO’su Seok-Hee Lee

Intel SSD NAND İşinin Mevcut Büyüklüğü

Haziran sonunda sona eren ilk altı aylık dönem içinde, NAND işlerini yöneten Intel’in Uçucu Olmayan Bellek Çözümleri Grubu (NSG) yaklaşık 2,8 milyar ABD doları cirosu elde etmiş. Bu dönemdeki kar ise 600 milyon ABD dolarını bulmuş.

SK Hynix Pazar Hedefleri

Bir diğer Koreli dünya devi Samsung, global SSD pazarına hem satılan birim sayısı hem de eksabayt (EB) olarak hesaplanan toplam NAND kapasitesinde lider durumda.

Eğer SK Hynix’in Intel’in flash işini satın alması bugün sonuçlanmış olsaydı, satılan birim sayısında SK Hynix son istatistiklere göre pazarın % 19.1’ine sahip olacaktı ve üçüncülüğe yerleşecekti.

Hali hazırda Samsung’un% 24.6 ve WD % 21.2 pazar payı var.

NAND flaş kapasitesindeyse Samsung’un %31.1 ile liderliği devam edip SK Hynix, Intel’in %13.6 oranla üçüncülüğüne mevcut %10.1’lik pazar payını ekleyip %18.6 ile ikinci olan WD’nin önüne hatırı sayılır bir farkla yerleşecekti.

Kısa ve orta vadede açık ara lider olan Samsung’a yaklaşıp bir diğer rakibi WD’yi geçmek gibi bir hedefi olduğunu stratejilerinden açıkça okumak mümkün.

KAYNAK: https://news.skhynix.com/sk-hynix-to-acquire-intel-nand-memory-business/