Microsoft ZeniMax Media Satın Alma

Microsoft Xbox için bombayı patlattı: 7.5 Milyar USD’ye Bethesda, id Software, Arkane Studios gibi devleri satın aldıKonsol savaşlarında rakibi Sony’nin en büyük üstünlüğü olan kendine özel oyunlar hegemonyasına son vermek üzere Microsoft kesenin ağzını açtı.

Xbox Series X ve Series S oyun konsollarının piyasaya sürülmesine çok kısa bir süre kala Microsoft Zenimex Media’yı tam 7.5 Milyar USD nakit para karşılığında satın aldı.

Zenimax Media bünyesinde oyun dünyasının önde gelen ağır siklet şampiyonları yer alıyor: Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane Studios, Machine Games ve Tango Gameworks.

Xbox Game Pass ile 15 milyon aboneye ulaşan Microsoft, bu sürpriz ve dev satın almayla oyun konusunda ne kadar ciddi olduğunun çok net bir mesajını vermiş oldu.

1999 yılında Bethesda Softworks’ün kurucusu Christopher Weaver ile Robert A. Altman tarafından ortaklaşa kurulan Zenimax Media, hali hazırda 2300’ün üzerinde çalışana sahip.

Bu satın almayla beraber Microsoft’a çok ciddi bir oyun kütüphanesinin sahibi oldu:

Bethesda Studios:

The Elder Scrolls, Fallout, Skyrim

id Software:

Wolfenstein 3D, DOOM, QUAKE

ZeniMax Online Studios:

The Elder Scrolls Online

Arkane Studios:

Dishonored, Prey

Machine Games:

Wolfenstein

Tango Gameworks:

The Evil Within

KAYNAK: https://news.microsoft.com/2020/09/21/microsoft-to-acquire-zenimax-media-and-its-game-publisher-bethesda-softworks/